İncirli Cad. No:1 A Blok D:3 Halkalı / İstanbul

DİŞ ETİ İLTİHAPLANMASI

DİŞ ETİ İLTİHAPLANMASI

Ağız ve diş sağlığı bakımına gereken özenin gösterilmemesi durumlarına ek olarak yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar nedenli diş etlerinde enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir.        Bu enfeksiyonlar ise diş etlerinde iltihaplanmaya neden olur. Genellikle dişlerde oluşan plak    ve bunlara bağlı enfeksiyon nedenli diş eti iltihaplanması görülmektedir. Toplumda sıklıkla görülen bu rahatsızlık nedeniyle herkes şu sorunun cevabını merak eder: Diş eti iltihaplanması nedir ve nasıl tedavi edilir?

Diş Eti İltihabı Nedir?

Dişlerde oluşan plak, soluk sarı ve renksiz bakteri kalıntısıdır. Bu plaklar yaygın olarak diş eti iltihaplanmasına yol açar. Bu nedenle diş eti iltihaplanması yaygın olarak bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların yol açtığı ağız ve diş sağlığına ilişkin bir hastalık olarak bilinir. Bir diğer adı gingivitis olan bu rahatsızlık erişkin bireylerde diş kaybının başlıca nedenleri arasında yer alır.  Gingivitis oluşum yerine göre her kişide değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin herhangi bir rahatsızlık vermeyebileceği gibi bazı durumlarda ve özellikle de büyük inflamasyonlar söz konusu olabilmektedir. İlerlemiş gingivitis durumlarında hasta çiğneme, konuşma ve yemek yemede güçlük çekebilmektedir.

Diş Eti İltihaplanması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti iltihaplanması oldukça basit bir hastalıktır. Genel anlamda dişlerin uzun süre ve düzenli fırçalanması, düzenli diş ipi kullanımı gibi bakımlar sonucunda kısa bir süre içerisinde iyileşme gösterir. Ancak hekim muayenesi birçok rahatsızlıkta olduğu gibi zaruri olabilmektedir. Hekim muayenesi sayesinde daha ciddi diş eti hastalıklarının oluşumu ve diş kaybı önlenebilir.

Diş eti iltihabı yaşadığınız durumlarda iyi bir ağız bakım rutini benimsenerek buna uyum sağlamanız tedaviniz için son derece önemlidir. Hekiminizin önereceği tedavinin tam olarak başarıya ulaşması hekimin önerilerini dinleyerek mümkün olmaktadır. Bu nedenle  iltihabın geçmesi için dişlerinizin profesyonel diş eti bakımından geçmesi önerilir.

Hekim muayenesi sonrasında hekimin kararınca profesyonel diş temizliği ve diş taşı temizleme işlemi yapılabilmektedir. Yalnızca diş hekimleri tarafından uygulanan profesyonel diş temizliği ve diş taşı temizleme işlemleri sayesinde dişlerdeki tüm plaklar, tartarlar ve diğer bakteri ürünleri ortadan kaldırılacaktır. Bu işlemler iltihaba zemin hazırlayan nedenleri ortadan kaldırırken iltihabı da kurutur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Tedavilerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: