İncirli Cad. No:1 A Blok D:3 Halkalı / İstanbul

DİŞ TELİ

DİŞ TELİ

Diş teli tedavisi uzun süren ve sabır gerektiren bir süreç olarak düşünülmelidir. Tedavi şartlarına gereken özen gösterildiği takdirde düzgün dizili dişlere kavuşmak bir o kadar kolaydır. Halk arasında çok sevilmeyen bu yöntem mükemmel dişlere kavuşmak adına oldukça etkilidir. Peki, diş teli nedir ve tedavi süreci nasıldır?

Diş Teli Nedir?

Diş teli işlemi bir ortodonti tedavisidir. Ortodonti, dişler ile çenenin estetik ve fonksiyonunu iyileştirmek amacıyla bireyin yaşam kalitesini yükseltmesine katkıda bulunan, diş ve diş yüzeylerinin hem estetik hem de sağlıklı olarak düzgün dizilimi ile ilgilenmekte olan bilim dalına verilen isimdir. Diş telinin bir diğer adı brakettir. Braket takılması ortodontik bir tedavi yöntemidir ve dişlerin düzgün dizilimi ile ilgilenir. Braketlere tutturulan bu tel normal durumuna dönmek adına dişlere belirli oranda bir güç uygulamakta ve böylece zaman içerisinde dişler de bu güç sayesinde istenilen konuma getirilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Dişlerin istenilen ve olması gereken pozisyonu alma durumu yalnızca sürekli ve hafif bir basınçla sağlanabilen, belirli bir süreç isteyen bir durumdur. Yapılacak bu güç uygulama işlemine de diş teli tedavisi ya da bir diğer adıyla braket takılması ismi verilir. Dişlere yapıştırılan ve üzerlerinde tellerin geçebileceği şekilde delikler barındıran aparatlara braket adı verilir. Dişe yapışan küçük dikdörtgen şeklinde telin içinden geçeceği bu braket adı verilen parçalar, telin dişe kuvveti iletmesini sağlamak suretiyle diş yapısını tedavi etmektedir.

Dişlerde görülen çapraşıklık durumunda uygulanacak olan tedavinin yaşı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çapraşıklıklar her yaşta ilgili hekim tarafınca tedavi edilebilirdir. Bazı durumlarda, örneğin çenelerin önde ya da geride olması denilen iskeletsel bozuklukta, tedavi mutlaka 12 yaş öncesinde yapılmalıdır. Bu bozukluğun ileri yaşlarda tedavisi çok daha zor olabilmektedir.

Diş teli tedavisi bir nebze de olsa uzun süren, hastaların sabır göstermesi beklenilen ve oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir süreç olarak bilinmektedir. İlgili ortodontist, hastaya gerekli bilgileri, tedavi sürecini detaylı bir şekilde anlatarak hastaya tedavi sürecinde ne yapıp yapmaması gerektiğini aktaracaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Tedavilerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: